Vienkāršas antenas sakariem 2 metru joslā.

Viss ap un par UĪV un augstākām frekvencēm
Post Reply
YL3AD
Posts: 73
Joined: Mon Feb 22, 2016 5:56 pm

Vienkāršas antenas sakariem 2 metru joslā.

Post by YL3AD »

Pagājušās svētdienas vakarā, Rīgas repīterī dzirdēju YL3AMX jautājam kā gūt nformāciju par vienkāršu un vieglu UĪV antenu īpašībām, to būvēšanas iespējām un tā tālāk.
Rīgā reģistrējušies 140 amatieri. Bet dzirdami ļoti maz. Pats dzīvoju Siguldā, un (vietējā?) QRM, mazās jaudas un pētāmās izplatīšanās īpatnību rezultātā Rīgas repīterī esmu nodibinājis tikai divus QSO pēdējo divu gadu laikā. Toties patīk klausīties. Eksperimentēju arī ar antenām. Patlaban man ir 4 elementu YAGI istabas antena, tūlīt būs gatavs 4 elementu DIAMOND shape grozāmais un ātri noņemamais kvadrātiņš mājas ārpusē. Tad būs cerība nodibināt kādu sakaru ar Saulkrastiem, Suntažiem vai Ogri.
Bet citiem amatieriem, kuri dzīvo biezāk apdzīvotās vietās, sākumam, tuvākiem sakariem varētu noderēt, piemēram, viena elementa kvadrātiņš, izveidots no paresnāka vada vai pat virtuvē lietojamās cepamās alumīnija folijas, pielīmēts pie kartona loksnes :-)).
https://failiem.lv/u/ncqhenwa
Šādu kvadrātiņu autors vēl tālajā 1993. gadā ieteica pielīmēt pie loga rūts (kartona gabalu un salāgošanas transformātoru gan atsevišķi). Bet kādēļ neņemt mazliet lielāku kartona gabalu un visas detaļas mēģināt nostiprināt uz tā? Tad antenu varētu iekarināt ne tikai logā. Vajadzētu atcerēties teoriju par Freneļa zonām, kuru izvietojums pielīdzināms viļņu garumiem. Tādēļ arī pieredzējušākie korespondenti iesaka pameklēt "labāku vietu".
Turklāt, ja kartonu piekārtu aiz nākamā stūra, antena būtu horizontālā polarizēcijā!
Pirms gadiem 7-8 modē bija trīs elementu bīmi (beam) no mērlentes un polivinilhlorīda 3/4 collīgās ūdensvada caurules...
Bet, kamēr es te rakstu, atradās divas nu ļoti interesantas saites ar brībišķīgām idejām, kā efektīvākas par gumijas antenaām izveidot grūti pamanāmas, stacionāras dažādu veidu, bet labākas nekā 1/4 viļņa vetikāļi, antenas
http://www.w6nbc.com/published.html
un jau mazliet pamatīgākām, līdz pat 5 elementu kvdrātu antenām.
http://www.pg1n.nl/articles.php?lng=en&pg=369
Šādi projekti izmaksā visai lēti.
Piemēram, Aigars, M7AVT, (YL2GTS) tikko, kā ieguvis licenci pagājušajā nedēļā, pasūtīja "SLIM JIM" J-antenu.
https://www.ebay.co.uk/itm/2m-Slim-Jim- ... Sw8eFbMqAl
Viņš raksta, ka tā iznācis lētāk, nekā detaļu pirkšana Internetā un būvēšana pašam.
http://m0ukd.com/calculators/slim-jim-a ... alculator/
Piekāris šo antenu pie auzkaru stangas, viņš jau nodibinājis vairākus SOTA kontaktus ar tuvēkiem kalniem, šķiet, ap 40 km attālu.
Tāpat samērā viegli būvējama slavenās ARROW antenas pakaļdarinājums satelītu sakariem:
http://ve2zaz.net/Arrow_Ant/Arrow_Style_Ant.htm
Vēl nopietnākas antenas būvei piedāvā asprātīgais un populārais vācietis DK7ZB:
https://www.qsl.net/dk7zb/start1.htm
Ja jau tagad pēc pirmajām konstrukcijām būs "āķis lūpā", tad jau pašiem gribēsies meklēt un atrast kaut ko labaķu un arī padalīties pieredzē. Cerībā uz tikšanos ēterā, un novēlot interesantus QSO jau nākamajā otrdienā,
2020. gada 2. jūlijā.
Jānis, YL3AD
YL3GU
Posts: 25
Joined: Sun Apr 03, 2016 4:14 pm

Re: Vienkāršas antenas sakariem 2 metru joslā.

Post by YL3GU »

YL3AD wrote: Thu Jul 02, 2020 11:10 pm ...piemēram, viena elementa kvadrātiņš, izveidots no paresnāka vada vai pat virtuvē lietojamās cepamās alumīnija folijas, pielīmēts pie kartona loksnes :-)).
https://failiem.lv/u/ncqhenwa
Šādu kvadrātiņu autors vēl tālajā 1993. gadā ieteica pielīmēt pie loga rūts (kartona gabalu un salāgošanas transformātoru gan atsevišķi).
Es izlocīju no 2 mm Cu drāts apmēram tādu pašu kvadrātu, pielīmēju pie plastmasas loga stikla, plus pāris m kabeļa, bet Rīgas repīteru atvērt neizdevās - bet ar 40 cm garu RH-771 antenu uz radiostacijas, pabāžot to laukā pa to pašu logu, izdevās. Koka logā tāds "kvadrāts" varbūt darbotos. Analizatora man nav un SWR nemērīju.
Post Reply