Kādi sasniegumi iespējami ar FM rokas stacijām 70 cm joslā

Viss ap un par UĪV un augstākām frekvencēm
YL3AD

Kādi sasniegumi iespējami ar FM rokas stacijām 70 cm joslā

Post by YL3AD » Wed Nov 09, 2016 5:31 pm

2016. gada 13. septembrī, 430 NAC laikā igauņu zēniem no Latvijas, - QTH kvadrāts KO37CP, atkal jauni piedzīvojumi un sasniegumi 70 centimetros!

Minētajā datumā ES6SW un ES6VIA ap plkst 19 pēc vietējā laika bija atkal tajā pat skatu tornī (Aizsargājamo ainavu apvidū Ziemeļgauja) un mēs nodibinājām sakarus ar Māļu repītera palīdzību.
Signāla stiprums un kvalītāte – līdzīgi kā nedēļu iepriekš.
Tagad Juri, YL/ES6VIA bija bruņojies ar paštaisītu 6 elementu YAGI antenu sakariem 70 cm joslā.
Viņš pat [amēģināja nodibināt sakarus ar to repītera kanālā, bet, protams, tur nekas prātīgs nesanāca: varēja atpazīt tikai FM signāla klātbūtni uz trokšņu fona.
Tā kā NAC aktivitātes sākās visai drīz, jau 17 UTC, novēlējis veiksmīgus sakarus, es no viņiem atvadījos.
Toties nakamajā dienā saņēmu ļoti īsu ziņu, ka iepriekšējās dienas eksperiments bijis visai sekmīgs:
YL/ES6VIA Juri no KO37CP nodibinājis (domāju VISMAZ) kontaktus ar šādiem korespondentiem:

SM7NR, Urban, no JO76RC = 675 km;
OH1ND, Juha, no KP00XL = 398 km;
ES2MC, Arvo no KO28GG = 205 km.

Tiešām vērā ņemams rezultāts, it sevišķi, ja ņemam vērā to. Ka parasti par FM aktivitātēm 430 MC joslā (un sevišāki NAC!) mūsu pusē dzirdēts tiešām ļoti maz!
Tādēļ uzrakstīju vēstulīti senam paziņam Arvo, ES2MC ar jautājumu, cik populārs ir FM darba veids Igaunijā, un ja zināms, tad Skandināvijas valstīs tieši NAC tūrēs un jo sevišķi 70 cm joslā.

Arvo atbildēja, ka parasti pieredzējušie amatieri aktivitātes vakaru pirmajās stundās it īpaši aktīvi "skenē" tieši FM kanālus un atsūtīja savu 13. septembra EDI failu analīzei:

"Tere Janis,

Yes, this particular QSO was in FM. Will attach my last 70cm NAC log.
Propagation was quite good, especially I am glad about the long SP Q-s in
CW. Altogether one of my best scores on 70cm in NAC.You probably know that
in .edi format the mode is indicated by a number after the callsign - here
"6" is FM, "2" is CW and "1" is SSB. And yes, FM is used in NAC as well,
especially on 2m - in 2m contest last week I made 102 Q-s altogether and
almost half of them on FM. OH-stations are quite active on FM also and
traditionally give quantity there. 23cm is of course just CW and SSB...

With 73s,

Arvo, ES2MC"

Arvo atsūtītajā EDI failā šoreiz bija bija 52 QSO, no kuriem 17 FM darba veidā; 32 - CW un pārējos 3 - SSB.

Visus FM sakarus viņš nodibinājis pirmajā pusstundā: ES2PKW (KO29H); ES5PC (KO38HJ); ES7RU (KO28SI); YL2OK (KO37AS) YL/ES6VIA (KO37CP); ES2NX (KO29JM); ES1N (KO29IJ); OH2FDQ (KP20TF) OH2TI (KP20KE); ES2JL (KO29LL); ES1ATE (KO29JK); OH5LK (KP30ON); ES2IPA (KO29JM); OH6QR (KP22BN); OH6VV (KP22WG) OH4LA (KP20LG); un ES5QA (KO38OM)
CW sakari ar (hronoloģiskā kārtībā): UA1ANA; R1AO; LY2R; LY2HS; LY1CR; LY2NA; SM6BFE; SM3BEI; SK0CT; OH1ND; SP2DDV; SM3AKW; SM7DTE; YL2GD; OH4MVH; ;OH3BCX; OH6UW; YL2AJ; SA7W; R1AN; SM5AZN; SM2A; OH6NG; OH3MHA; SM5EPO; SK7MW; SK4AO; SM0NZY; SP2WPY; SN1I; SP1JNY un SP2FRY.
SSB attiecīgi: ;LY3A; SK0EN un OH2MFE.
Tiešām laba TROPO izplatīšanās gadījās septembra pirmajā pusē. Lasīju, ka izplatīšanās ultraīsajos viļņos stipri atkarīga no meteoroloģiskajiem apstākļiem. Tāpēc, paralēli radio viļņu pētījumiem "nopietnie" amatieri sevišķi rūpīgi seko arī meteo kartēs notiekošajam. Un īpašs izaicinājums ir pašiem uztvert šīs kartes no meteo pavadoņiem. ... bet par to taču forumā varēs padalīties šā amatierisma novirziena cienītāji, padaloties savā pieredzē, vai ne?

Un Arvo nodibinātie sakari liecina, ka dažreiz ultraīso viļņu frekvences ir tikpat piepildītas kā īsajos viļņos. Protams, šādu laimīgu sagadīšanās rezultātā.
Tāpēc ultraīsviļņnieki apgalvo, ka esot paši pacietīgākie amatieri un kārtīgi makšķernieki ezera vai upes krastā no viņiem krietni vien atpaliekot :lol: .

Varbūt šādi piedzīvojumi iedrošinās arī mūsu, Latvijas jaunās, C klases operatorus piedalīties šādos eksperimentos, kamēr vēl sals nav sastindzinājis dabu visapkārt.
Igauņu amatieriem FM darba veidā ir liela pieredze arī citās VHF joslās: 29 MHz, 50 MHz, 145 MHz un 432 MHz (arī repīteru sakaros). Žēl, ka mūsu jaunie šādām aktivitātēm it kā mazliet apdalīti – tikai 145 un 432 MHz :-) ...
Toties, varbūt tas ir ceļa sākums savu starptautisko tiesību apgūšanas un vietējo iespēju paplašināšanas darbam, kopā ar pieredzējušajiem amatieriem, Latvijas republikā?

73! Janis, YL3AD

YL3GU

Re: Kādi sasniegumi iespējami ar FM rokas stacijām 70 cm jos

Post by YL3GU » Sun Feb 26, 2017 11:28 pm

Var dzirdēt satelīta daunlinku ar rokas staciju (Y. FT-60) un RH771 (40 cm garu) antenu, to nezināju, bet vakar un šodien izmēģināju - SO-50 satelītam (dzirdēju, cita starpā, ES6SW) ļoti labi signālu līmeņi pie orbītu maksimālajām elevācijām 80 un 30 grādu.

Dzirdēju, visticamāk (man nav paketradio aparatūras, lai atšifrētu), ISS digipīteru, arī šajā pašā diapazonā.

(Izgāju laukā pie mājas, lai attiecīgais virziens nebūtu aizsegts.)

Raidīt ar "whip" laikam būtu nepieklājīgi.

YL3AD

Post by YL3AD » Tue Feb 28, 2017 6:30 pm

Sveiks, Mārci!
Kāpēc gan Tu domā, ka raidīt ar "WHIP" būtu nepieklājīgi?
Heldurs, ES6SW to dara. vai Tu būtu sliktāks?
Ko Tu konkrēti dzirdēji no ES6SW aktivitātēm? Vai visu QSO (viņa korespondentu(s) ieskaitot), jeb tika viņu pašu "piesakāmies"?
73! Janis, YL3AD

YL3AD

Post by YL3AD » Tue Feb 28, 2017 6:31 pm

Sveiks, Mārci!
Kāpēc gan Tu domā, ka raidīt ar "WHIP" būtu nepieklājīgi?
Heldurs, ES6SW to dara. vai Tu būtu sliktāks?
Ko Tu konkrēti dzirdēji no ES6SW aktivitātēm? Vai visu QSO (viņa korespondentu(s) ieskaitot), jeb tika viņu pašu "piesakāmies"?
73! Janis, YL3AD

YL3GU

Post by YL3GU » Wed Mar 01, 2017 12:03 am

Domāju, ka mans 144 signāls būtu par vāju, lai normāli retranslētos. Bet nu pārbaudījis neesmu.

ES6SW veica vairākus sakarus, arī krieviski, ar Krievijas vai Ukrainas staciju. Dzirdēju poli, slovēni, tālāko - IT9, vēl UX0. Apmēram tā.

Man nebija mērķis raidīt, tikai pārbaudīt, vai tiešām spēšu uztvert. Izrādījās OK.

YL3AD

Post by YL3AD » Thu Mar 02, 2017 6:02 pm

Jā, bet Tu neartbildēji: vai dzirdēji QSO abas stacijas vai tikai ES6SW :-) ?
Lūdzu papūlies atcerēties!
73! Janis, YL3AD

YL3GU

Post by YL3GU » Thu Mar 02, 2017 9:44 pm

Jāni, dzirdēju abas, kolu precīzi neatceros. Bija arī jūklis uz frekvences, bet QRK ap 4 :)

Vakar ES6SW strādāja ar leiti, tam pilnībā kolu nedzirdēju, jo QRM.

Šovakar mēģināšu iziet un varbūt paraidīt.

YL3GU

Post by YL3GU » Thu Mar 02, 2017 11:05 pm

Vakaros laikam ir visaugstākā aktivitāte satelītos. Nav brīvas vietas. Pametu savu kolu vairākas reizes, dzirdēju, ka vācietis mani sauc, bet ar to viss beidzās, vairāk viņu nedzirdēju un tad arī SO-50 aizgāja aiz horizonta. Orbīta šoreiz bija gandrīz pāri galvai.

YL3AD

Post by YL3AD » Fri Mar 03, 2017 6:00 pm

Nu jā... apsveicu, ka Tevi kāds dzirdēja un Tu mēģināji pat atsaukties!
Varbūt atveram vēl vienu sadaļu, tieši saistītu ar SAT sakariem?

Helduram tā lieta iet no rokas tādēļ, ka viņš labāk "nobruņojies" - viņam ir šādi "ieroči":

https://failiem.lv/u/uyyyfxxm

turklāt, pirms sākt, viņš iepazinās ar (ERAU mājas lapā nopublicēto norādi uz) "ceļvedi" SAT sakaru iesācējiem no 2007. gada RADCOM:

https://amsat-uk.org/faq/getting-starte ... atellites/

Vakar atradu pat speciālu instrukciju darbam ar SO-50!

Autoriem jāpiekrīt: divi radio ir labāk nekā viens, kaut arī ES6SW (toreiz ES8SW) sāka ar vienu, tieši tāpat kā Tu!

73! Janis, YL3AD

YL3GU

Post by YL3GU » Fri Mar 03, 2017 11:57 pm

Pirmais QSO (caur pavadoni SO-50) rokā. Un cik dīvaini - ar cilvēku, ar kuru kādreiz kopā sākām radio gaitas, MI6GTY.
Attālums 1911 km.

Mana aparatūra:
YL3GU_sat.jpg
YL3GU_sat.jpg (85.4 KiB) Viewed 6937 times
Last edited by YL3GU on Sat Mar 04, 2017 12:46 am, edited 2 times in total.

Post Reply